روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) رو خدمت همه جوونای با ایمان و ولایتمدار ایران اسلامی تبریک عرض می کنم. انشاالله که بتوانیم در دوران جوانی همانند آنهایی که در دفاع مقدس به کشور خودشون خدمت کردند ماهم به میهن عزیزمان زیر سایه رهبر معظم انقلاب خدمت کنیم.

دیدگاه‌های رهبر انقلاب درباره جوان

متن برخی دیدگاه های رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره جوان- به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان:

جوان؛ مظهر همت و شوق به آرمانها
جوان، مظهر آئینه‏ وار صفا و صمیمیت و همت و شوق به آرمان‏ها و ایده‏آلها است. ممکن است گذشت سن، بعضى‏ها را محافظه‏ کار کند، اما موتور حرکت، جوانى است. جوان ما نباید محافظه ‏کار شود. جوان باید آرمانگرا باشد. از آرمان‏ها کوتاه نیایید. آرمان‏ها را بخواهید، قله‏ها را بطلبید تا یقین بکنیم که به نیمه راه لااقل خواهیم رسید. البته اگر قله را بطلبید، بنده یقین مى‏کنم به خود قله هم خواهید رسید. روحیه آرمانگرایى را که از جمله مصادیق (آن)، تمسک به اصول و مبانى فکرى است، از دست ندهید.

جهت مطالعه بقیه سخنان حضرت آقا به ادامه مطلب مراجعه نمایید

دشمنان و جوانى‏
جوان مؤمن، جوان لبریز از امید، جوان داراى اعتماد به نفس، جوانى که به ابتکارات و استعدادها و خلاقیت خود اعتقاد دارد، با نشاط جوانى و نیروى جوانى مى‏تواند در بلندکردن این بار عظیم و پیش‏بردن این گردونه عظیم نقش ایفا کند. همه سعى دشمنان ما این است که این عناصر زنده‏ کننده و پیش‏برنده را از جوانهاى ما بگیرند، ایمانش را بگیرند، اعتماد به نفسش را بگیرند، کما این‏که در دوره طاغوت مؤفق شده بودند. جوان ما آن روز اعتماد به نفس نداشت، خودش را به طور غریزى و شبه غریزى، کوچک‏تر و حقیرتر از یک جوان اروپایى مى‏دانست! مگر جوان اروپایى چیست؟ کیست؟ یک موجود سر تا پا عقده روحى و مشکلات روانى و گرفتارى‏هاى گوناگون مادى و معنوى، اما تبلیغات رنگین، تصویرى از جوان ما درست کرده بود که این جوان ما به این تصویر که نگاه مى‏کرد، همیشه احساس مى‏کرد که کوچک‏تر است، حقیرتر است، یک چنین اشتباهى را در ذهن جوانهاى ما کاشته بودند. الان هم جوانهاى آن دوران که پیرمردهاى امروزند، آنهایى که تحت تأثیر انقلاب قرار نگرفتند، اگر مراجعه کنید، همان روحیه و احساس را در اینها مى‏بینید؛ تربیت غلط دوران جوانى آن روز. آنها اعتماد به نفس نداشتند. مى‏خواهند از جوان امروز، اعتماد به نفسش را بگیرند، ایمانش را بگیرند، روحیه ابتکارش را بگیرند، روحیه خلاقیتش را بگیرند، شوق او به پیشرفت و کار را بگیرند و او را با گرفتاریهاى گوناگون سرگرم و مشغول کنند. حالا یکى را به شهوات، یکى را به کارهاى لغو، یکى را به هرزه‏گردى و بیهوده این ور و آن ور رفتن، یکى را به یقه این و آن را گرفتن.

هدف دشمن؛ اغفال جوانان براى عقب‏نگهداشتن ملت‏
جوان یک کشور اگر بخواهد مثل موتور پیش‏برنده‏اى آن ملت را پیش ببرد، احتیاج دارد به این‏که سر حال، بانشاط، تندرست، قوى و دلبسته به کار و پیشرفت باشد. براى این‏که این روحیه را در جوان ایرانى از بین ببرند، تلاش مى‏کنند با توطئه‏هاى گوناگون، با ترویج فساد، با ترویج فحشاء، با ترویج مواد مخدر، با باندهاى هدایت‏شده، جوان ایرانى را منصرف کنند. جوان ایرانى باید به هوش باشد.
امروز اگر مسؤولین نظام جمهورى اسلامى با مواد مخدر به سختى مبارزه مى‏کنند، این یک جهاد بزرگ، یک حرکت بسیار عمیق در راه پیشرفت ملت ایران است. اینها نمى‏خواهند جوان ایرانى در کارگاه، در آزمایشگاه، در دانشگاه، در محیط علمى، در محیط کار و تلاش صنعتى و کشاورزى بانشاط باشد. آن جوانى که سرگرم مسائل شهوانى جنسى باشد یا اسیر مواد مخدر باشد، نه حال کارکردن دارد، نه حوصله فکرکردن دارد، نه نیروى کارکردن دارد، نه ابتکار دارد، نه عزم و اراده راسخ و لازم را دارد. امروز مبارزه با توطئه‏هاى سازمان‏یافته براى کشاندن جوان ایرانى به شهوات، به مواد مخدر، به سرگرمیهاى گوناگون جنسى، یک توطئه بسیار خطرناکى است. مبارزه با آن در درجه اول بر عهده خود آحاد ملت، به خصوص جوانها است. جوانها باید هوشیار باشند. دشمن دانسته است که تقوا و پرهیزگارى جوان ایرانى و دیندارى جوان ایرانى به پیشرفت او در میدانهاى مختلف کمک مى‏کند، مى‏خواهد این را تضعیف کند. امام(ره) هشدار مى‏دهند، هم به جوانها، هم به دانشگاهها، هم به حوزه‏هاى علمیه، هم به قاطبه جوانان کشور که بیدار باشند، هشیار باشند. اغفال جوان و سست‏کردن جوانها، به معناى عقب‏نگهداشتن ملت است.

جوانان! احساس مسؤولیت‏
جوان باید در درون خود، در دل خود، در وجدان خود احساس کند که نسبت به آینده این کشور، آینده این ملت، آینده این تاریخ مسؤولیت دارد. همین احساس مسؤولیت بود که در دوران دفاع مقدس، اکثر جوان‏هاى متعهد را به میدان دفاع کشاند. جوان‏ها مى‏توانستند توى خانه‏هاى خودشان، زیر سایه پدرها و مادرها و ناز و نوازش آن‏ها بمانند، نه در زمستان‏ها در کوههاى برف‏آلود و سر به فلک کشیده غرب، نه در تابستان‏ها در بیابان‏هاى تفتیده خوزستان حاضر نشوند و راحت باشند، اما احساس مسؤولیت نگذاشت دنبال راحتى باشند. آن‏ها توى میدان آمدند و نتیجه، یک نتیجه معجزآسا شد.

جوانان و دانستن واقعیت جنگ تحمیلی
من مشتاقم که جوان‏هاى ما قصه جنگ تحمیلى هشت‏ساله را بدانند که چه بود. این را بارها گفته‏ایم، افراد هم گفته‏اند و تشریح کرده‏اند، اما یک نگاه کلان به این هشت سال، با اطلاع از جزئیاتى که وجود داشته است، خیلى براى برنامه‏ریزى آینده جوان در روزگار ما مهم است. خوشبختانه کتابهاى خوبى هم نوشته شده است. من با این‏که وقت زیادى ندارم، بسیارى از کتابهایى را که در باب مسائل دفاع مقدس هست، نگاه مى‏کنم، براى خود من مفید است. این کتابها را بخوانید، بدانید، ببینید، شرح حال این جوان‏هاى برجسته را بشناسید. تعدادى از این جوان‏هاى برجسته میدان جنگ، همان کسانى بودند که در روز سیزده آبان، آن حماسه بزرگ را آفریدند، بعد هم (به) میدان جنگ رفتند. بسیارى از آن‏ها امروز جزو چهره‏هاى ماندگار واقعى تاریخ ما هستند. احساس مسؤولیت، این است.

سه باید
من به جوانها مى‏گویم: تحصیل، تهذیب، ورزش. تحصیل کنید، یعنى نیروى خرد، فکر، مغز، علم در شما تقویت شود. از لحاظ علمى خودتان را تقویت کنید، پیش ببرید، نه فقط براى این‏که حرف شما در دیگرى اثر کند، براى این‏که شما مى‏خواهید یک ستونى باشید که این بناى عظیم، این کاخ مجلل – کاخ مدنیت و پیشرفت ملت ایران – بر روى این ستونها بر سر پا بایستد و بنا شود. در کنار تحصیل، تهذیب باشد. دلهاى شما جوانها نورانى است، فطرت الهى در شماها زنده و درخشان است. امروز شما خودتان را به کارهاى نیک، خلق‏نیک، رفتارنیک اگر وادار کنید و عادت بدهید، هویت انسانى شما همین‏جور شکل مى‏گیرد و تا آخر عمر این دستاورد با شما خواهد ماند، به خصوص در این مقطع سنى شماها که یک مقطع زرین است، یک مقطع طلایى است. در این مقطع خیلى کارهاى بزرگ مى‏شود بر روى شخصیت خود انجام داد؛ خودسازى. ارتباطتان را با خدا قوى کنید. در مسائل دینى بر نقاط عقلانى و ظریف بپردازید و آنها را از استادان ماهرش فرا بگیرید. دین، عواطف هم دارد، لکن این عواطف به معنویات عمیق، به فکر عمیق تکیه دارد، این فکر را باید آموخت و با مبانى دینى آشنا شد و بر اساس آن، روى شخصیت خود، روى دل خود اثر گذاشت. روى دل خودتان باید اثر بگذارید. ما باید دل خودمان را خیلى اوقات مخاطب قرار بدهیم. تهذیب شامل رفتارها هم مى‏شود؛ رفتار با پدر و مادر. پدر و مادرهایتان را هم دوست بدارید و هم این دوستى را به آنها ابراز کنید، هم احترامشان کنید، هم اطاعتشان کنید، در داخل محیط خانه، اخلاق شما، رفتار شما مى‏تواند یک خانواده را بسازد. یک جوان گاهى در یک خانواده، پدر، مادر، برادران، خواهران را تحت تأثیر قرار مى‏دهد. یک جوان مؤمن و مهذب در داخل خانواده، مثل یک چراغ، محیط خانواده را روشن مى‏کند و برادرها، خواهرها از او فرامى‏گیرند، در داخل محله، در داخل محیط زندگى، در داخل محیط کار.

جوانان! تدین و استحکام بنیه دینى‏
یک عنصر(ى) که با جوانها باید در میان گذاشت، مسأله تدین است. جوانهاى عزیز! تدین، رعایت دینى، در حد وسع و امکان، این مایه توجهات الهى است، مایه توفیقات انسانى است، مایه پیشرفت است، این را دست کم نگیرید. من مى‏خواهم بگویم شما اگر فلان فرمول ریاضى یا فلان عنصر شیمیایى یا فلان اختراع را به وجود مى‏آورید یا کشف مى‏کنید و پیدا مى‏کنید و حل مى‏کنید، در همان حال توجه‏تان به خدا، به شما کمک خواهد کرد. اولا خداى متعال شما را مدد مى‏کند، کارها دست خدا است. نقش معنویت را دست کم نباید گرفت. با توجه به خدا و تقرب به خدا، با توسل به دامان قدس الهى و ذیل عنایت الهى مى‏توان خیلى کارهاى دشوار را انجام داد. شماها جوانید، شما با ما فرق دارید، این را به شما بگویم، شما خیلى از این جهت جلوتر از ما هستید. دلهاى شما پاک، نورانى، بى‏تعلق، بى‏آلایش، مثل یک آئینه روشن، بلافاصله نور را منعکس مى‏کند، آلوده نشده‏اید، این را قدر بدانید. با خداى متعال رابطه برقرار کنید. با نماز، با نافله، با تلاوت قرآن، با دعا، با صحیفه سجادیه. این صحیفه سجادیه پر از معارف دینى است. با این کار، بنیه دینى و انقلابى خودتان را هم محکم مى‏کنید. جوان ما اگر بنیه دینى‏اش مستحکم باشد، خیلى از این کسانى که مشغول تلاشند براى منحرف‏کردن ذهنها به سمتهاى گوناگون، وقتى دیدند جوان ما محکم است، کنار مى‏کشند. این استحکام بنیه اعتقادى با همین توجه‏ها، با همین تضرع، توسل به پروردگار، در همین دعاهاى صحیفه سجادیه به دست مى‏آید. این دعاها فقط “یارب یارب ” گفتن نیست، لبریز از معارف اسلامى است که اعتقاد انسان را عمیق مى‏کند. تلاوت قرآن هم همین‏طور، خود نماز هم همین‏طور. به هر حال، این توصیه من به همه شما جوانان است.

آگاهى از مسائل کشور
آنچه به عنوان آخرین سخن و آخرین توصیه به شما عرض مى‏کنم، این است که همه آحاد ملت وظیفه دارند آگاهى و هوشیارى خودشان را نسبت به مسایل کشور و مسایل انقلاب و اسلام، روزبه روز بیشتر کنند. به خباثتها و توطئه‏هاى دشمنان درست توجه کنید. از دشمن کمین‏کرده‏اى که منتظر فرصت است تا ضربت بزند، غفلت نکنید. بدانید که امروز با توکل به خدا و با وحدت کلمه و با حرکت پشت سر مسؤولان است که ملت ایران مى‏تواند این راه پر افتخار را ادامه بدهد و به هدف برسد.

منفعل‏ نشدن از جنگ روانى دشمن‏
امروز (دشمنان) جنگ سرد و جنگ روانى را با شکلهاى مختلفى انجام مى‏دهند. مى‏خواهند به ملت ایران و به جوان ایرانى بباورانند که شما نمى‏توانید بدون ارتباط و اتصال با قدرتهاى سلطه‏گر به جایى برسید. این خطر بزرگى است که امام(ره) به آن توجه داده‏اند. آنها پیشرفتهاى عظیم ملت را انکار مى‏کنند. انقلاب در طول این سى سال از موانع بسیارى گذشته است. در تاریخ انقلابها که انسان نگاه مى‏کند، این همه موانع در راه یک ملت و یک انقلاب بسیار به ندرت دیده مى‏شود و انقلابها معمولا پشت این موانع مى‏مانند و خود را تسلیم دشمن مى‏کنند، (اما انقلاب ما) با این همه تهدید، با تحریم، با انواع و اقسام دشمنى‏ها و حیله‏ها و کارشکنیها توانسته است پیش برود، قله‏ها را فتح کند، همچنان چشم به قله‏هاى بالاترى دارد و همچنان با قدرت پیش مى‏رود. مى‏خواهند این انگیزه را از ملت ایران بگیرند. من به جوانان عزیزمان، جوانان دانشگاهى، جوانان حوزوى، جوانان فعال در صحنه صنعت یا کشاورزى یا علم یا هنر عرض مى‏کنم: شما در نیمه راه هستید و آنچه از راه گذرانیده‏اید، با مشکلات بسیار بزرگى مواجه بوده است، اما توانسته‏اید. آن نیمه دیگر راه و آن بخش باقیمانده راه را – که دشمن مى‏خواهد نگذارد شما آن نیمه اصلى، نیمه آخر را طى کنید و به قله‏ها برسید – با عزم راسخ مى‏توانید دنبال کنید، شما مى‏توانید، همچنانیکه ثابت کرده‏اید که مى‏توانید.

جوانان! عادت به خوب نمازخواندن‏
در جامعه جوان کشور، بیش از دیگران باید به نماز اهمیت داد. جوان با نماز دلش روشن مى‏شود، امید پیدا مى‏کند، شادابى روحى پیدا مى‏کند، بهجت پیدا مى‏کند. این حالات بیشتر مال جوانها است، بیشتر مال موسم جوانى است، مى‏تواند لذت ببرد و اگر خدا به من و شما توفیق بدهد، نمازى بخوانیم که با توجه باشد، خواهیم دید که انسان در هنگام توجه به نماز از نماز سیر نمى‏شود. انسان وقتى به نماز توجه پیدا کند، آن‏چنان لذتى پیدا مى‏کند که در هیچ یک از لذائذ مادى این لذت وجود ندارد. این در اثر توجه است. بى‏توجهى به نماز، کسالت در حال نماز، از خصوصیات منافقین است – نه این‏که حالا هر کسى در حال نماز کسالت داشت، منافق است، نه – خدا منافقین را در قرآن معرفى مى‏کند و مى‏گوید اینها را از این بشناس. این معنا را در جوانها ترویج کنید. جوانها اگر از حالا عادت کنند به نماز خوب، وقتى به سن ما رسیدند، نماز خوب خواندن برایشان دیگر مشکل نیست. در سنین ما آدمى که عادت نکرده باشد به نماز خوب، نماز خوب خواندن ممکن است، اما مشکل است. براى آنکه از جوانى عادت کرده به این‏که خوب نماز بخواند، یعنى نماز با توجه – نماز خوب معنایش نماز با صداى خوش و قرائت خوب نیست، یعنى نماز با توجه، با حضور قلب، قلبش در محضر پروردگار حاضر باشد، از دل و با دل حرف بزند – آن وقت این سجیه او مى‏شود و دیگر برایش زحمت ندارد، تا آخر عمر همینجور خوب نماز مى‏خواند.